Meteoroloji

  • 15 Aralık 2016
  • 41 kez görüntülendi.

Meteoroloji.

Atmosfer sınır tanımaz.  Yaşadığımız , soluduğumuz, gezdiğimiz her yerde olan dinamik etkisi ile tüm canlı ve cansız varlıkların geçmişten geleceğini etkileyen bilim dalı.  Her bir cisim, aslında meteoroloji ile öyle iç içe girmiş durumdadır ki  kendinin meteorolojik  duruma göre hareket ettiğini dahi anımsamamaktadır.
İnsanlar, dünyanın  üzerinde var olduğundan beri,  hava durumunu takip etmiş ve ileriye yönelik hava durumu tahminlerinde bulunmuşlardır.  Kendi yararlarına olacak şeklide hava durumlarından  yararlanmış,  kendine zarar vrecek olan hava durumlarından ise korunmaya çalıişmışlardır. Elbette içinde bulunduğu tarihlerde de  ellerindeki en iyi teknolojiden faydalanmaya çalışmaktadırlar. Günümüzde ise bu teknolojiler öylesine geliştirdir ki  torağın altından başlayan tahmin araçları aralıksız olarak uydularla desteklenmektedir.
Genel olarak yer seviyesinden başlayan  çeşitli aparatlarla ( sıcaklık , basınç, rüzgar ölçer vb. ) cihazlarla yapılan gözlemler , meteorolojik balon ile yerden 35 ila 40 km ye (yaklaşık 100.000 feet)   desteklenmekte dir. Buna ek olarak uydu ve radar teknolojisi de kullanılmaktadır.  Dünya çapında olan ulusal meteoroloji teşkilatına ( WMO ) ve benzer kuruluşlara ait sabit ve kutupsal yörüngeli  uydularla devam etmektedir.
Bir bölgenin hava tahmini yapabilmek için, sayısız parametleri hesaplamak ve bunların birbirleri ile bağlantılarını kurmak gerekir. Örneğin; aynı hava kütlesine maruz kalmış 2 ayrı bölgenin yüksekliği, enlem boylamı, radyoaktivitesi, kendi mikro kliması, yer yüzü şeklinin çanak veya tepe noktada olması, radyasyon yansıtması, deniz uzaklığı ormanlık alan veya karasal iklim olması gibi binlerce sebep sayılabilmektedir. Şu anda;  bu kadar ayrı dataları aynı potada birbirleri ile bağlantılarını kurmaya çalışan son sistem milyonlarca çekirdekli bilgisayar sistemleri kullanılmaktadır. Buna karşın aynı sonucu 1 datanın değişimiyle dahi alamamaktadırlar.
Türkiye de meteorolojik çalışmalar,  Orman ve su işleri bakanlığına bağlı olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.  Türkiyede  meteorolojik hava tahminlerind tutarlılık oranları diğer ülke oranlarına göre üst sıralarda olduğu bilinmektedir. Keza Türkiye coğrafyasının  diğer ülkelere göre çok aşırı şekilde çeşitlilik gösterdiğide göz ardı edilmemelidir. Aynı gün ve anda yapılan sıcaklık gözlemlerinde, bir coğrafi yerinde ölçülen sıcaklık ile diğer bir coğrafi yerinde ölçülen sıcaklık arasında 50 dereceye varan farklar gözlenlenebilmektedir.
Ülkemizde meteorolojik  tahminlerin kullanıldığı birimler denildiğinde ise, meteorolojik tahminlerden faydalanmayan  özel ve tüzel kişi bulunmamaktadır. Balkonunda çamaşır asmak iseyen kişi ile uzay çalışmaları yapan  birimde meteorolojik tahminleri kullanabilmektedir. Buna bağlı olarak meteorolojik dataların en çok kullanıldığı yerler ise sivil ve askeri uçuşlar bakımından uçuculuk birimleri ve ormanclık bölümleri iç ve dış savunma birimlerimizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ